Zebraliśmy doświadczenie i wiedzę w jednym miejscu

Jak wybrać prawnika?

Wybór prawnika nie jest łatwym zadaniem a do tego, wiele od tego wyboru zależy. Dobry prawnik to większe szanse na powodzenie w sprawie. Zadaliśmy pytania blisko 800 osobom korzystającym z pomocy adwokatów i radców prawnych. Przeprowadziliśmy też wywiady z grupą cenionych prawników by ułatwić wybór najlepszego prawnika do Twojej sprawy. Oto wnioski:

Co rekomendują doświadczeni prawnicy?

Nie zwlekaj! Czas ma kluczowe znaczenie.
Gdy dostaniemy pierwsze pismo procesowe lub samodzielnie zdecydujemy się na dochodzenie sprawiedliwości przed sądem, należy działać bezzwłocznie. Jak podkreślają prawnicy duży wpływ na skuteczne działanie przez prawnika ma to ile czasu damy mu na daną czynność i przygotowanie do sprawy. Kluczowe jest także by prawnik został zaangażowany w sprawę od samego jej początku. Zwrócenie się do prawnika w trakcie trwania sprawy znacznie ogranicza jego możliwości realnego wpływu na sprawę. Pamiętajmy, że najważniejsze dla większości spraw są pierwsze momenty (czynności) podjęte w ramach postępowania.
Doświadczenie to nie wszystko.
Gdy dostaniemy pierwsze pismo procesowe lub samodzielnie zdecydujemy się na dochodzenie sprawiedliwości przed sądem, należy działać bezzwłocznie. Jak podkreślają prawnicy duży wpływ na skuteczne działanie przez prawnika ma to ile czasu damy mu na daną czynność i przygotowanie do sprawy. Kluczowe jest także by prawnik został zaangażowany w sprawę od samego jej początku. Zwrócenie się do prawnika w trakcie trwania sprawy znacznie ogranicza jego możliwości realnego wpływu na sprawę. Pamiętajmy, że najważniejsze dla większości spraw są pierwsze momenty (czynności) podjęte w ramach postępowania.
Zaangażowanie w aktualnie prowadzone sprawy.
Dobry adwokat bądź radca prawny ma najczęściej dużo spraw na głowie, gdyż zdobywa klientów głównie przez rekomendacje innych klientów. Jeśli chcemy mieć pewność, że poświęci odpowiednią ilość energii, zaangażowania i czasu naszej sprawie zapytajmy wprost o jego dyspozycyjność w danym momencie. Nie bójmy się wskazać wprost naszych oczekiwań co do osobistego zaangażowania prawnika w daną sprawę.
Razem do brzegu!
Warto pomyśleć też o miękkich kompetencjach prawnika. Empatia, zdolność uważnego słuchania, osobowość. Dlaczego? Wybór prawnika to czasami decyzja na kilka lat. To jak tandem na rowerze lub pływanie w dwuosobowym kajaku. Warto by był to ktoś kto będzie proaktywny, pomocny i zaangażowany. Już podczas pierwszego spotkania z prawnikiem zwróć uwagę w jaki sposób się zachowuje, czy zadaje pytania, przejmuje inicjatywę oraz czy spotkanie pomogło ci zrozumieć sytuację prawną w jakiej się znajdujesz, jakie posiadasz możliwości działania i potencjalne ryzyka związane ze sprawą. Czy dany prawnik daje ci poczucie bezpieczeństwa, czy czujesz się komfortowo polecając konkretnemu prawnikowi prowadzenie swojej sprawy? Zaufanie jest kluczowe we współpracy z prawnikiem.

Na koniec kilka spostrzeżeń i wskazówek ogólnych by nie tracić cennego czasu swojego i prawników

Wyłudzanie bezpłatnych porad.
Klienci dzwoniąc do prawnika licząc często, że dostaną odpowiedź telefonicznie i bezpłatnie. Udzielanie takich porad jest nie tylko nieetyczne ale i nieprofesjonalne ze strony prawnika. Nie traćmy czasu obu stron. Bez zapoznania się dokładnie z okolicznościami konkretnej sprawy oraz w wielu przypadkach z dokumentami, takie porady nie są wiele warte, czasami mogą wręcz okazać się szkodliwe. Opisując sprawę możemy pominąć istotne fakty i terminy, które będą miały kluczowe znaczenie. Dobry prawnik nie doradza w sprawie nie znając dokładnie jej okoliczności. W kolejnej części znajdziesz pytania, które klienci zaproponowali by zadać potencjalnemu prawnikowi przed jego wyborem.
Gotowy formularz zamiast prawnika.
Prawda jest taka, że tylko w przypadku niektórych, najprostszych pism, korzystanie z gotowych wzorów jest uzasadnione. Wzory stanowią jedynie szkielet tego co powinno się w danym piśmie znaleźć. Każda sprawa jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Nie mając pojęcia co do wymogów formalnych w danej sprawie czy też od czego zależy powodzenie w sprawie (o czym może wiedzieć jedynie osoba mająca wykształcenie prawnicze) działamy na ślepo. Najmniejszy błąd lub niewiedza mogą bowiem zaprzepaścić naszą szansę na sukces. Złudne zaoszczędzenie pieniędzy na pomocy prawnej kończy się nieodwracalnymi w skutkach konsekwencjami. Jak podkreślają prawnicy „decydujący wpływ na sprawę mają dowody i sposób ich przedstawienia, wykazanie w postępowaniu tego, co ma realny wpływ na jej wynik”. Co może być istotne dla powodzenia naszej sprawy przed sądem najlepiej zidentyfikuje dobry adwokat lub radca prawny. Tu ponownie porównanie z lekarzem będzie właściwe. Jeśli jesteśmy przeziębieni powinniśmy sobie poradzić samodzielnie. W wypadku poważniejszych dolegliwości zawsze korzystajmy z pomocy fachowców.
Niska cena nie gwarantuje satysfakcji.

Jeden prawnik za tą samą sprawę oczekuje 3 krotnie więcej od drugiego. Czy to możliwe? Tak, zdecydowanie jest to prawdopodobne. Warto w takich okolicznościach zapytać obu o szczegóły. Czy to całkowita cena i każde odwołanie i wniosek będą już w to wliczone? Czy dodatkowo będziemy płacić za każde stawienie się na rozprawie w sądzie? Czy za nadanie pisma płacimy dodatkowo? itd. to wynagrodzenie za sprawę płatne z góry, gdzie wyłącznie reprezentacja w sądzie jest ustalona stawką stałą dodatkową (plus ewentualne koszty dojazdu). Ważne by te kwestie ustalić od początku i zawrzeć je w zawartej z prawnikiem umowie.

Dobry prawnik może w dużym stopniu wpłynąć np. na wartość kar czy opłat jakie w wyniku procesu będziemy musieli ponosić jak i wysokość uzyskanych przez nas roszczeń (np. odszkodowania). Dobry prawnik to również większa szansa na powodzenie w sprawach niemajątkowych, np. o ustalenie opieki nad dzieckiem. To inwestycja, która przy dobrym wyborze po prostu może nam się zwrócić. Na cenę usługi prawnej kluczowy wpływ ma wartość przedmiotu sporu, czas jaki prawnik będzie musiał poświęcić sprawie (jej poziom skomplikowania, ilość składanych pism, ilość dokumentacji) itp.

Im wyższa instancja tym stawka wyższa.

Apelacja lub wniosek o kasację do Sądu Najwyższego to wyższa szkoła jazdy. Tu liczy się duża wiedza merytoryczna i przygotowanie do sprawy.

Jak zaznaczają eksperci „słaby prawnik na etapie pierwszej instancji de facto przesądza o braku szans na zwycięstwo w wyższej instancji”. Czego często nie wiemy to fakt, że wnosząc apelację co do zasady nie mamy możliwości przedstawienia nowych dowodów lecz jedynie możliwość wykazania błędów jakie popełnił sąd wydający wyrok I instancji

Na tym etapie nie bada się ponownie sprawy. Jeśli więc np. dowody na naszą korzyść nie były zgłoszone w pierwszej instancji, nie uda nam się ich przedłożyć przy ponownym rozpatrywaniu w sądzie. Druga instancja to zwykle tylko jedna rozprawa poprzedzona złożeniem apelacji, od której treści zależy nasze powodzenie.

Zmiana prawnika w trakcie trwania sprawy.

Jeśli nasz prawnik kolokwialnie mówiąc zawalił termin, kontakt bezpośredni z nim jest utrudniony bądź ewidentnie nie przykłada się do sprawy to są to uzasadnione powody by szukać innego. Warto jednak mieć na uwadze, że niepowodzenia w trakcie postępowania nie zawsze wynikają z winy prawnika. Często zdarza się, że pomimo doskonałego działania prawnika, wynik może okazać się niesatysfakcjonujący.

Klienci czasami mają oczekiwania oderwane od rzeczywistości (nie dopuszczalne przez prawo rozwiązania) lub oczekują działań które ostatecznie mogą im tylko zaszkodzić. Warto tu pamiętać o tym, że musimy zaufać naszemu prawnikowi ZNACZENIE DLA POSTĘPOWANIA. Musimy umieć oddzielić emocje, osobiste urazy od samej sprawy. Również po to potrzebny jest nam dobry prawnik. Trzeba pamiętać, że zmiana prawnika nie otwiera nam też możliwości co do przedłużenia czasu na złożenie nowych dowodów lub uwag w sprawie. Prawnik wchodzący do postępowania w trakcie jego trwania ma przeważnie znacznie mniejszy realny wpływ na jego przebieg.

Adwokat czy radca prawny?

Od kilku lat uprawnienia radców prawnych zostały zrównane z adwokatami. W chwili obecnej oba zawody są równoważne, chociaż prawdą jest, iż dotychczas to adwokaci byli uznawani za prawników którzy koncentrowali się w znacznej mierze na postepowaniach i reprezentacji przed sądem, a radcowie prawni nad kwestiami związanymi z obsługą podmiotów gospodarczych. Co również ma znaczenie to fakt, że system kształcenia adwokatów nastawiony jest w Polsce przede wszystkim na rozwijaniu kompetencji procesowych. Kształcenie radców prawnych skoncentrowane jest natomiast bardziej na obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych - np. pisaniu umów czy doradztwie. Z roku na rok jednak granice te sukcesywnie się zacierają i chociaż nadal stanowią one dwa różne zawody prawnicze, w istocie nie ma między nimi różnicy.

Wielkość kancelarii

Duża kancelaria to wyższe ceny. Duża kancelaria to dobry wybór w sprawach cywilnych o bardzo wysokiej wartości sporu. Gdy sprawa dotyczy pozwu zbiorowego lub gdy jest więcej wielowątkowa. Głównie ze względu na dużą ilość pracy nad sprawą i wysokość ubezpieczenia kancelarii.. Idzie za tym bardzo wysoka cena ich usług. Jeśli jednak sprawa jest mniej angażująca taniej i skuteczniej będzie nam skorzystać z pomocy małej kancelarii lub samodzielnie pracującego prawnika.

Jeśli będziesz się czuć pewniej powierzając nam wybór 1-2 optymalnych kandydatów do reprezentowania Ciebie w sądzie zadzwoń już teraz. Nasza pomoc działa codziennie od 7 rano do 22.

Jak szukamy prawnika?

Jak podkreślają doświadczeni klienci „nie warto korzystać z rad znajomych przy wyborze prawnika” - no chyba, że sami są prawnikami. Zadaliśmy pytania 800 klientom korzystającym wcześniej z pomocy prawnika. Oto wnioski:

Co było kluczowe przy wyborze prawnika, z którym zdecydował/a się Pani/Pan skontaktować jeszcze zanim zapadła ostateczna decyzja kto będzie prowadził sprawę?

Jakie znaczenie miały opinie znalezione w internecie na temat konkretnego prawnika, któremu powierzył/a Pani/Pan prowadzenie sprawy?

Jakie znaczenie miało zaprezentowane doświadczenie prawnika w temacie, w którym potrzebował/a Pani/Pan pomocy prawnej?

Czy uważa Pani/Pan opinie na temat prawników publikowane w internecie za wiarygodne?

Czy zgadza się Pani/Pan z opinią, że staż pracy prawnika jest ważniejszy niż rekomendacje jakie posiada? *

Jakie 3 czynniki uważa Pani/Pan za najważniejsze by uznać usługę prawnika za świadczenie wysokiej jakości? (proszę zaznaczyć maksymalnie 3 opcje)

Czy wybierając prawnika w przyszłości był/aby Pani/Pan zainteresowa/ny by skorzystać z rankingu prawników zbudowanego na podstawie opinii klientów?

Czy zdarzyło się Pani/Panu wybrać prawnika przez wyszukanie go w internecie?

Poszukując prawnika w internecie korzystał/a Pani/Pan z

Jakie znaczenie miała zawartość strony internetowej kancelarii prawnej w podjęciu ostatecznej decyzji o wyborze prawnika.

Czy opinie klientów na temat prawników jeśli ich wiarygodność byłaby potwierdzona przez niezależną organizację zwiększałoby Pani/Pana zaufanie do nich?

Chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami? Zapraszamy do wypełnienia ankiety

Jakie doświadczenia i rekomendacje mają klienci?

Nie daj się skusić darmową poradą.

Prawnik, który oferuje darmową poradę w zamian za spotkanie liczy, że będzie nam głupio jej nie zlecić gdy się już spotkacie.. Ceniony prawnik nie ukrywa kosztów, nie maluje świata na różowo a przedstawia nam fakty w sposób surowy. Niestety zdarzają się prawnicy, którzy mówią, że mają znajomych pracujący w danym sądzie. To zupełnie nieprofesjonalne i pozbawione logiki. Dobry prawnik nie okrasza anegdotami czy historyjkami rozmowy by zdobyć naszą sympatię i zaufanie. Dobry prawnik ceni Twoj i swój czas. Jego skuteczność opiera się właśnie na precyzji działania. Rozumie stres i poczucie krzywdy i potrafi zapanować nad Twoimi emocjami. Dobry prawnik nie przytakuje ale ma własne zdanie i potrafi nam jasno wyjaśnić okoliczności w jakich się znaleźliśmy. Warto zaznaczyć, że jest to zwód zaufania publicznego.

Trzy kluczowe pytania pozwalające ocenić prawnika.

A) Czy prowadziła Pani/Pan już kiedyś taką sprawę?
Praktyka i rozeznanie wybranego przez nas sprawnika może być kluczowa w dobrym prowadzeniu naszej sprawy. Pytajmy więc o to jak będzie takie postępowanie wyglądało? Jakie dana okoliczność będzie miała wpływ na sprawę? W ten sposób wyrobimy sobie opinię o kompetencjach prawnika, którego mamy wybrać.

B) Czy dysponuje Pani/Pan czasem by tą sprawę poprowadzić osobiście?
Wielu znanych prawników tylko firmuje swoje zlecenia a pracę nad pismami składanymi do sądu bądź reprezentację w sądzie deleguje na swoich mniej doświadczonych pracowników. Oczywiście często zdarza się, że sąd wyznacza rozprawy w tym samym czasie dla dwóch z jego klientów. To jednak co innego niż deklaracja wprost, że wybrany przez nas prawnik będzie osobiście reprezentował nas w sądzie i z uwagą pisał pisma procesowe lub czytał przed ich podpisaniem.

C) Ile to będzie kosztować?
I tu powinniśmy liczyć raczej na odpowiedź w przedziale a nie konkretną stawkę. Jak wskazywaliśmy wynagrodzenie uzależnione jest najczęściej od rodzaju sprawy, jej skomplikowania, przewidywanego zaangażowania czasowego w sprawę itp. Wymagajmy od prawnika dokładnego określenia jego wynagrodzenia, lecz dajmy mu najpierw poznać naszą sprawę. Dobry prawnik w sposób przejrzysty określa wynagrodzenie oraz poinformuje stronę z góry z jakimi kosztami dodatkowymi (o których może nie widzieć) powinna się liczyć, np. koszty sądowe.

Bzdura - Bingo

Jeśli prawnik w rozmowie zapewnia, że żaden z jego klientów nie siedzi w więzieniu bo jest taki skuteczny. Jeśli twierdzi, że wygrywa wszytskie sprawy dla swoich klientów. Jeśli oferuje darmową poradę bez względu na powierzenie mu tej sprawy to możemy być pewni, że nie warto dłużej rozmawiać. Jeśli odznaczyliśmy przynajmniej jedno z powyższych bzdura-bingo haseł w rozmowie z prawnikiem to jest to jasny sygnał, że powinniśmy szukać dalej.