Na co zwrócić uwagę przy wyborze adwokata lub radcy prawnego?

Wybór prawnika do reprezentacji w sądzie nie jest prosty. Dlatego zapytaliśmy ekspertów oraz przeprowadziliśmy szeroko zakrojone badania by spróbować ułatwić Ci wybór.

Jako kluczowy czynnik decydujący o wyborze adwokata nasi badani wskazali: precyzyjne prezentowanie podczas spotkania wszystkich możliwych scenariuszy i ich konsekwencji (57,4% badanych). By to można było ocenić konieczne jest osobiste spotkanie z mecenasem oraz przedstawienie szczegółowo swojej sprawy. Starajmy się za wszelką cenę być precyzyjni i szczerzy. Warto tu też podkreśli, że zawody adwokata i radcy prawnego obowiązuje bezwzględna i gwarantowana ustawą tajemnica. Nic więc bez naszej zgody nie zostanie ujawnione.

 

Oto kilka faktów:

- 49,1% korzystających z pomocy mecenasa uważało za istotne lub bardzo zapoznanie się z zawartością strony internetowej danego adwokata lub radcy prawnego. Warto zwrócić tu uwagę na publikacje w temacie, w którym szukamy wsparcia.

  • 74% badanych nie kierowała się wielkością kancelarii prawnej przy wyborze adwokata

  • 68,9% deklaruje chęć skorzystania z rankingu prawników z jasnym wskazaniem ich wąskiej specjalizacji jako jeden z kluczowych czynników, które biorą pod uwagę przy wyborze reprezentanta prawnego

 

Warto pomyśleć też o miękkich kompetencjach prawnika. Empatia, zdolność uważnego słuchania, osobowość. Dlaczego? Wybór prawnika to czasami decyzja na kilka lat. To jak tandem na rowerze lub pływanie w dwuosobowym kajaku.

Warto by był to ktoś kto będzie proaktywny, pomocny i zaangażowany. Już podczas pierwszego spotkania z prawnikiem zwróć uwagę w jaki sposób się zachowuje, czy zadaje pytania, przejmuje inicjatywę oraz czy spotkanie pomogło ci zrozumieć sytuację prawną w jakiej się znajdujesz, jakie posiadasz możliwości działania i potencjalne ryzyka związane ze sprawą. Czy dany prawnik daje ci poczucie bezpieczeństwa, czy czujesz się komfortowo polecając konkretnemu prawnikowi prowadzenie swojej sprawy? Zaufanie jest kluczowe we współpracy z prawnikiem.

Aż 71,4% badanych jest gotowa skorzystać z porady prawnika poprzez internet: video rozmowę. Może warto skorzystać z tej formy i już dziś umówić się na spotkanie online z wybranym przez nas prawnikiem? Wybierz swojego prawnika.

Co uważacie na najważniejsze?
Oto 3 czynniki jakie nasi badani podają za najistotniejsze by uznać usługę prawnika za świadczenie wysokiej jakości:

  • precyzyjne prezentowanie możliwych scenariuszy i ich konsekewncji - 57,4%

  • przejrzysta i systematyczna komunikacja między mecenasem a klientem 54,1%

  • Fachowa reprezentacja w sądzie - 52,5%